| BALS-Prd.-Nr | 7168 | |
|---|---|---|
| EAN/Piece | 4024941071680 | |
| Packaging Unit | 20 Piece | |
|
|
to documents downloads
|
|
| BALS-Prd.-Nr | 7168 |
| EAN | 4024941071680 |
| Product category | Domestic panel mounting socket outlet, straight, System F German standard |
| Current | 16A |
| Number of poles | 3p |
| Arangement of phases | 2P+PE |
| Voltage | 250V~ |
| Frequency | AC |
| Protection degree | IP54 |
| Colour code | blue RAL 5015 |
| Colour of appliance |
Hinged lid blue RAL 5015 Enclosure blue RAL 5015 |
| Connection design | head-screw terminal |
| Maximum conductor size | 4,0 qmm |
| Cable entry | other |
| Height | 61.5mm |
| Width | 24.5mm |
| Depth | 70mm |
| Flange size vertical in mm | 50mm |
| Flange size horizontal in mm | 50mm |
| Drill hole dist. vertical mm | 38mm |
| Drill hole dist. horizontal mm | 38mm |
| Material of enclosure | plastic |
| Contacts |
The contact carrier is made of high temperature resistant material the contacts are brass nickel plated |
| The connection is rear | |
| With N.C. contact normally closed | |
| With hinged lid |
| Weight/pcs | 0.06 kg / Piece |
| Packaging | Bag |
| Content amount | 1 ST |
| EAN | 4024941071680 |
| Length | 70 mm |
| Width | 24.5 mm |
| Height | 61.5 mm |
| Weight | 0.061 kg |
| Volume | 105.473 ccm |
| Packaging | Carton |
| Content amount | 20 ST |
| EAN | 4024941835695 |
| Length | 275 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 137 mm |
| Weight | 1.325 kg |
| Volume | 5,737.5 ccm |
| Version | ETIM-10 |
| Class | EC001325 - Panel mounted socket outlet with protective contact |
| Material | Plastic |
| Material quality | Thermoplastic |
| Halogen free | TRUE |
| Flange size | 50x50 mm |
| With hinged lid | TRUE |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Insert direction | Straight |
| Connection system | Screwed terminal |
| Colour |
Blue Blue |
| RAL-number | 5015 |
| Number of poles | 3 |
| Nominal current | 16 |
| Nominal voltage | 250 |
General Terms and Conditions of Business, Sale and Delivery | Imprint
| Privacy Statement
Copyright © 2024 Bals Deutschland.