| BALS-Prd.-Nr | 71029 | |
|---|---|---|
| EAN/Piece | 4024941710299 | |
| Packaging Unit | 20 Piece | |
|
|
to documents downloads
|
|
| BALS-Prd.-Nr | 71029 |
| EAN | 4024941710299 |
| Product category | Domestic panel mounting socket, System E Belgian/French standard |
| Current | 16A |
| Number of poles | 3p |
| Arangement of phases | 2P+PE |
| Voltage | 250V~ |
| Frequency | AC |
| Protection degree | IP68 |
| Colour code | blue RAL 5015 |
| Colour of appliance |
Hinged lid blue RAL 5015 Bayonet ring grey RAL 7035 Enclosure blue RAL 5015 |
| Connection design | head-screw terminal |
| Maximum conductor size | 4,0 qmm |
| Cable entry | other |
| Height | 77mm |
| Width | 72mm |
| Depth | 62mm |
| Flange size vertical in mm | 65mm |
| Flange size horizontal in mm | 72mm |
| Drill hole dist. horizontal mm | 58mm |
| Material of enclosure | Polyamide |
| Contacts |
The contact carrier is made of high temperature resistant material the contacts are brass nickel plated |
|
The connection is rear The flange is oval and has a two-point attachment of 58 mm With earth contact Belgian/French standard |
|
| With hammer symbol | |
| With bayonet cover on strap |
| Weight/pcs | 0.112 kg / Piece |
| Packaging | Bag |
| Content amount | 1 ST |
| EAN | 4024941710299 |
| Length | 62 mm |
| Width | 72 mm |
| Height | 77 mm |
| Weight | 0.113 kg |
| Volume | 343.728 ccm |
| Packaging | Carton |
| Content amount | 10 ST |
| EAN | 4024941775908 |
| Length | 207 mm |
| Width | 162 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 1.22 kg |
| Volume | 3,750 ccm |
| Version | ETIM-10 |
| Class | EC001325 - Panel mounted socket outlet with protective contact |
| Model | Earthing pin |
| Material | Plastic |
| Material quality | Polyamide (PA) |
| Halogen free | TRUE |
| With hinged lid | TRUE |
| Degree of protection (IP) | IP68 |
| Insert direction | Straight |
| Connection system | Screwed terminal |
| Colour |
Blue Grey Blue |
| RAL-number | 5015 |
| Number of poles | 3 |
| Nominal current | 16 |
| Nominal voltage | 250 |
General Terms and Conditions of Business, Sale and Delivery | Imprint
| Privacy Statement
Copyright © 2024 Bals Deutschland.