| BALS-Prd.-Nr | 21033 | |
|---|---|---|
| EAN/Piece | 4024941210331 | |
| Packaging Unit | 5 Piece | |
|
|
to documents downloads
|
|
| BALS-Prd.-Nr | 21033 |
| EAN | 4024941210331 |
| Product category |
TN plug TN plug |
| Current |
125A 125A |
| Number of poles |
5p 5p |
| Arangement of phases |
3p+N+PE 3p+N+PE |
| Position of earth contact |
6 h 6 h |
| Voltage |
200/346 - 240/415V~ 200/346 - 240/415V~ |
| Frequency |
50/60Hz 50/60Hz |
| VG-type-no.: |
VG 96919 CP 013 VG 96919 CP 013 |
| Supply no.: |
5935-12-327-8595 5935-12-327-8595 |
| Protection degree |
IP67/69 IP67/69 |
| Colour code |
red RAL 3000 red RAL 3000 |
| Colour of appliance |
Cable gland bronze-green RAL 6031-F9 Bayonet ring bronze-green RAL 6031-F9 Collar bronze-green RAL 6031-F9 Housing cover bronze-green RAL 6031-F9 Pusher black RAL 9005 Cable gland bronze-green RAL 6031-F9 Bayonet ring bronze-green RAL 6031-F9 Collar bronze-green RAL 6031-F9 Housing cover bronze-green RAL 6031-F9 Pusher black RAL 9005 |
| Connection design |
screw terminal as box terminal screw terminal as box terminal |
| Maximum conductor size |
50.0 qmm 50.0 qmm |
| Cable entry |
with cable gland with cable gland |
| Height |
282mm 282mm |
| Width |
126mm 126mm |
| Depth |
126mm 126mm |
| Material of enclosure |
Polyamide Polyamide |
| Contacts |
The contact carrier is made of high temperature resistant material the contacts are brass nickel plated The contact carrier is made of high temperature resistant material the contacts are brass nickel plated |
|
For cable diameter from 26 up to max. 50 mm MULTI-GRIP cable gland with gasket, integrated cable clamp and additional water evacuation openings For cable diameter from 26 up to max. 50 mm MULTI-GRIP cable gland with gasket, integrated cable clamp and additional water evacuation openings |
|
|
With closure cap With closure cap |
| Weight/pcs | 1.33 kg / Piece |
| Packaging | Bag |
| Content amount | 1 ST |
| EAN | 4024941210331 |
| Length | 126 mm |
| Width | 126 mm |
| Height | 282 mm |
| Weight | 1.331 kg |
| Volume | 4,477.032 ccm |
| Packaging | Carton |
| Content amount | 5 ST |
| EAN | 4024941839150 |
| Length | 345 mm |
| Width | 345 mm |
| Height | 217 mm |
| Weight | 6.985 kg |
| Volume | 24,276 ccm |
| Version | ETIM-10 |
| Class | EC000140 - CEE plug (IEC 60309) |
| IEC-amperage | 125 |
| Number of poles | 5 |
| Voltage according to EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) red |
| Clock hour position | 6 |
| Identification colour | Red |
| RAL-number | 3000 |
| Phase inverter | FALSE |
| Connection system | Screwed terminal |
| Cable entry | Gland nut |
| Insert direction | Straight |
| Material | Plastic |
| Military model | TRUE |
General Terms and Conditions of Business, Sale and Delivery | Imprint
| Privacy Statement
Copyright © 2024 Bals Deutschland.