| BALS-Prd.-Nr | 31027 | |
|---|---|---|
| EAN/Piece | 4024941310277 | |
| Packaging Unit | 5 Piece | |
|
|
to documents downloads
|
|
| BALS-Prd.-Nr | 31027 |
| EAN | 4024941310277 |
| Product category | TN connector |
| Current | 125A |
| Number of poles | 5p |
| Arangement of phases | 3p+N+PE |
| Position of earth contact | 6 h |
| Voltage | 200/346 - 240/415V~ |
| Frequency | 50/60Hz |
| VG-type-no.: | VG 96919 DS 013 |
| Supply no.: | 5935-12-322-8597 |
| Protection degree | IP67/69 |
| Colour code | red RAL 3000 |
| Colour of appliance |
Hinged lid bronze-green RAL 6031-F9 Cable gland bronze-green RAL 6031-F9 Bayonet ring bronze-green RAL 6031-F9 Collar bronze-green RAL 6031-F9 Housing cover bronze-green RAL 6031-F9 Pusher black RAL 9005 |
| Connection design | screw terminal as box terminal with Kontex-contact |
| Maximum conductor size | 50.0 qmm |
| Cable entry | with cable gland |
| Height | 295mm |
| Width | 125mm |
| Depth | 128mm |
| Material of enclosure | Polyamide |
| Contacts |
The contact carrier is made of high temperature resistant material the contacts are brass nickel plated |
| with pilot contact | |
|
MULTI-GRIP cable gland with gasket, integrated cable clamp and additional water evacuation openings The enclosure components are connected without screws and are secured by a snap slider. Opening is only possible using a screwdriver. For cable diameter from 26 up to max. 50 mm |
|
| With bayonet cover on strap |
| Weight/pcs | 1.355 kg / Piece |
| Packaging | Bag |
| Content amount | 1 ST |
| EAN | 4024941310277 |
| Length | 128 mm |
| Width | 125 mm |
| Height | 295 mm |
| Weight | 1.356 kg |
| Volume | 4,720 ccm |
| Packaging | Carton |
| Content amount | 5 ST |
| EAN | 4024941840026 |
| Length | 345 mm |
| Width | 345 mm |
| Height | 217 mm |
| Weight | 7.11 kg |
| Volume | 24,276 ccm |
| Version | ETIM-10 |
| Class | EC001320 - CEE coupling (IEC 60309) |
| IEC-amperage | 125 |
| Number of poles | 5 |
| Voltage according to EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) red |
| Clock hour position | 6 |
| Identification colour | Red |
| RAL-number | 3000 |
| Connection system | Screwed terminal |
| Insert direction | Straight |
| Cable entry | Gland nut |
| Material | Plastic |
| Military model | TRUE |
General Terms and Conditions of Business, Sale and Delivery | Imprint
| Privacy Statement
Copyright © 2024 Bals Deutschland.